Thermaltake Suppressor F1 İncelemesi

Eski günlerin hatrına yeni edindiğim bir bilgisayar kasasının yazılı incelemesini yapıyorum. Ürünümüz, ofiste kullandığım, AMD Ryzen 7 3700X’ten gücünü alan bilgisayarıma ev sahipliği yapan Thermaltake Suppressor F1 isimli mini-ITX kasa.

(Bu yazı daha önce berk.in adresinde yayımlanmış incelemenin yaklaşık, alelacele ve kötü bir Türkçe çevirisidir)

Geçen yıl AMD’deki işimin başlamasından bu yana mini sistemlere ilgi duymaya başladım; Bazı 3D ve video işleme iş yüklerini kaldıracak yeterli kapasiteye sahip, yüksek performanslı işlemcileri ve grafik kartları ile zayıf olmayan ama oldukça güçlü mini sistemler. AMD şu anda tek bir AM4 soketinde 16 Zen 2 çekirdeğini sıkıştırabildiğinden, mini sistemler bile sıradan bir tam boyutlu iş istasyonundan beklentileri aşabilir. Tabii ki, daha büyük bir GPU’yu takma problemleriyle birlikte bazı termal kısıtlamalara ve havalandırma zorluklarına sahip olacaksınız, ancak bunun yönetilebilir olduğunu görüyorsunuz.

Mini-ITX’e yeni bir bakış

Hepsi bir arada su soğutma sistemlerinin hayranı değildim, çünkü bazen pompa ve fan sesi üretiyorlar. Açıkça görüldüğü üzere, soğutma radyatörleri orta ila yüksek seviyeli geleneksel ısı borusu soğutucu soğutucularına kıyasla daha fazla hava direnci oluşturuyor, bu nedenle karşılaştırılabilir bir ısı dağılımı senaryolarında tüm performans seviyelerinde gürültü yaratmaya daha yatkınlar. Elbette, fanların uğultusunu azaltmak için daha büyük bir radyatör tercih edebilirsiniz, ancak bunun için biraz gürültüye neden olabilecek daha güçlü bir entegre pompa gerekecek. Ev bilgisayarım için piyasada mevcut olan en iyi sessiz hava soğutucusunu satın almadan önce hepsi bir arada sıvı soğutma sistemleriyle fazla vakit geçirmediğim için seçimim belliydi: Noctua NH-D15. CPU’nun performans seviyesinden bağımsız olarak, üç hava giriş fanının düşük hızlarda sürekli döndüğü kulağınızı doğrudan kasanın önüne koymadığınız sürece hiçbir şey duymadığınız bir bilgisayarım var. Noctua ucuz değil, biliyorum; ancak bazen geceleri bilgisayarı açık tutmanız gerekirse, bu tür bir soğutucuya sahip olmak şart.

  • Evdeki bilgisayar sistemimin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofisteki kurulumum için bir Asus B350 mini-ITX anakart, bir AMD Ryzen 7 3700X, 2x16GB 3000MHz RAM aldık ve minik iş istasyonu kartımız Radeon Pro WX4100’ü Cooler Master Elite 110’da kullanmayı seçtim. Ana kartta ise bir Samsung EVO Plus NVMe var. Bu kasa, sisteme zorlukla sığacak olan bir Cooler Master Master Liquid 120 Lite satın almak zorunda kaldım zira bu kasanın içinde Wraith Prism soğutucusunu sığdırmama izin yoktu. Tam yükseklikte bir kart kullansaydım, sıvı soğutucu boruları bükülecek yer bulamayacak kadar sıkı olduğundan içeride düzgün durmayacaktı. Sıvı soğutmada fanı kutudan çıkan uzun vidalarla, kasadan ve radyatörü diğer ucundan tutarak vidalayamadım. Radyatörü bir şekilde kasanın önüne vidalamayı başardım, sonra fanı yerine sabitlemek için kablo bağlayıcıları kullandım. Biraz karışık oldu ama işe yaradı. Kasada sadece bir adet hava alma fanı bulunduğundan ve başka bir çıkış fanı yerleştirme imkanı bulunmadığından, PSU fanını kasaya bakacak şekilde yerleştirip Eco modunu kapattım. Böylece kasa içindeki sıcak havayı tahliye edebiliyordu.

Kasa biraz dardı ama çalışıyordu. Kasanın her iki yanındaki sıcaklığı da dokunarak hissedebilirdiniz ancak sistem mükemmel çalışıyordu. Öyleyse ele sıcak gelen kasa ile konuya devam edelim.

Thermaltake Suppressor F1

Bu kasa bana şirkette çalışan bir arkadaşım tarafından getirildi. Bir öncekinin hacminin 1,5 katı ve alt kısımda güç kaynağı ve kablolar için ayrı bir bölme, kablolama için kenarlarda küçük delikler ve üst tarafta daha uzun kablolar için yer olmasının yanında (kendi Wraith Prism’lerimiz gibi) ve orta ölçekli GPU’ların da sığdığı bir kasa olmuş. Yine kendi Wraith Prism yerine su soğutma çözümünü kullandım. Şasinin kendi 200 mm ön fanı içerisi biraz sıcak olsa da radyatöre yetti. Bu kasa, büyük miktarda temiz hava sağlayan ve ön kapağın yanlarındaki ızgara ızgaralardan hava çeken büyük ve sessiz 200 mm fan ile birlikte geliyor. Tam hızda çalışıyorsa (yaklaşık 900 RPM civarında), hava basıncı oluşması nedeniyle gürültülü ancak radyatörden üflerken 250 RPM civarında çalışmasını sağladım ve duyulamıyor. Stres testinde fan 400’den fazla RPM’ye yükselir ve sessiz kalır. Bu arada, gece sessizce ofisin sessiz olduğu ve ortam gürültüsü olmadığı durumlarda kasanın sesini dinlediğimde ortaya çıkan sonuç.

“İçerik paketi”

Supressor F1 sistem kurulumu için kolayca sökülebiliyor. Yalnızca kenar çerçeveleri, ön ve arka parçalar, yan GÇ paneli ve kasayı ikiye ayıran ana kart çerçevesi yerinde kalıyor. Hafif ancak olası tüm parçaları çıkardıktan sonra daha da hafifleşiyor; ayakların tutturulduğu alt kapak ve PSU ızgarasının bir toz kapağı bile çıkarılabilir. Bunu alt plaka ile denemedim, fakat diğer üç yan panel kendileri arasında değiştirilebilir.

Tüm paneller sökülü

Grafik kartı tarafından hiç fotoğraf çekmedim, ancak GPU’nuz büyük bir fanla hava çekiyorsa, yan ızgaralar serin hava almasını sağlıyor. İki panelde manyetik olarak tutturulmuş toz filtreli bu tür hava ızgaraları var ve üçüncüde ise plastik bir pencere mevcut. Bu nedenle, yukarıdan aşağıya doğru üfleyen bir işlemci soğutucusu kullanıyorsanız, daha temiz hava sağlamak için pencereli paneli bir ızgara paneli ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak, her durumda öndeki 11 kanatlı 200 mm fan sisteminiz için yeterince taze hava sağlıyor.

2,5/3,5 cm sürücü yuvaları, ihtiyaç yok diye söktüm

Kullanılmadığı takdirde çıkarılabilecek iki sürücü yuvası var. Tek bir 1 TB NVMe dışında herhangi bir ek sürücü kullanmadığım için bu yuvaları çıkardım. Elle döndürülebilen tek bir vidayla kasadan sökülüyorlar. Bu, kasayı daha da hafif hale getiriyor ve evirip çevirmek daha kolay hale geliyor.

11-blade fan is quite large and inaudible in low speeds

Ön fan 11 parçalı pervaneye sahip. Bıçaklar, daha az türbülans ve gürültü yaratabilmek için farklı ağız şekillerine sahip diye düşünüyorum. Bundan emin değilim, ancak bu fanın yüksek RPM çalışması için uygun olmadığı açık. Bu fan yaklaşık 600 RPM’ye ulaşırsa şiddetli bir uğultu yaratmaya başlıyor. Isı dağılımından önce daima sessizliği hedefliyorum, bu yüzden su soğutma sistemimin verimli çalışması için 300 RPM ve civarında bir sorun yaşamadım.

Front panel is on left side and has fast USB ports, audio connections, and crucial buttons.

Her şeyi çıkardığınızda şaside kalan tek şey, ön sol tarafta bulunan ön bağlantılar. Resimler üzerinde fan gösteriliyor, ancak radyatörü yerine sabitlemek için önce onu sökmek zorunda kaldım. Ön panel kabloları dışındaki her şeyi çıkardıktan sonra, sistemi oluşturmaya başladığınızda kasa biraz ağırlıksız hale geliyor.

Bare metal at your service

Parçaları yerleştirmenin ilk adımı anakart ile başlamaktır ama ben sıvı soğutucunun radyatörü ile başladım. Anakart minik olduğundan, yerleştirilmesi en zor parça açıkçası hepsi bir arada sıvı soğutucu oluyor, çünkü sistemdeki hiçbir kablo, soğutucunun sabit su borularına kıyasla o kadar da sert değil. Aşağıdaki resimde, 120 mm radyatörün nasıl yerleştirildiğini göstermek için fanı manuel olarak döndürdüm. Ön taraftaki raylar (fanın hemen arkasında), kasanın kendi dev fanından yararlanan 240 mm radyatörü bile kolayca monte etmenize izin veriyor. Fanın optimize edilmiş bir hava akışı mı yoksa statik basınç odaklı mı olduğundan pek emin değilim, küçük sıvı soğutucunun yeterli performansla çalışması için hala yeterli.

The placement of radiator behind the giant fan

Ana kart için mini ITX form faktörü anakartı olması gerektiği açık. Ana kartı yerinde tutmak için sadece dört vida var. Supressor F1, anakartı yerine monte etmek için küçük kalıcı takozlara sahip, küçük sarı montaj parçalarını unutun. Soğutucu boruları bir tarafa biraz salınıyor, ancak kablo yönetimi ve hava akışı için büyük bir hacim kalmasını sağlıyor. Düzgün kullanabileceğim bir yer olmadığı için su soğutma sisteminin kendi fanını kenara ayırdım. Tek bir 200 mm fan yeter.

Not tight, nice.

Ana kartı ve soğutucuyu üzerine monte ettikten sonra, güç kaynağını yerine vidalamak için kasayı ters çevirdim. Bu PSU eko mod seçeneği olan tamamen modüler bir Xigmatek Hera, Eco mod açıldığında fanı gerekmediği yerde kapatıyor. Sistemimde, neredeyse PSU fan durdurma düğmesi gibi çalışıyor, çünkü PSU’yu fanın ek soğutma için dönmesini sağlayacak kadar yükleyemiyorum. Lütfen PSU’yu yerine vidalamadan ÖNCE modüler PSU’nuz için kullanmayı planladığınız çıkarılabilir güç kablolarını bağlayın. Aksi takdirde, PSU’ların arkasına bağlamakta zorlanacaksınız, küçük ellerde bile sorun yaşadım. Önünde sonunda küçük bir kasa ile uğraşıyorsunuz, yapılacak her şeyi dışarıda yapmak önemli.

Baş aşağı bazen iyidir, lüzumsuz yere yerçekimiyle cebelleşmeyin.

Tüm kablolamayı yaptıktan sonra, tüm sistem çalışmaya hazır. Tam boyuta sahip Radeon RX 550’ye dikkat edin. Bazı senaryolarda Radeon Pro WX4100 ile karşılaştırıldığında daha iyi performans gösteriyor, ancak amacım Radeon Pro’nun gürültülü soğutucusundan kurtulmaktı. Çok fazla kablo bağlayıcı kullanmamıştım çünkü ara sıra parçaları söküp değiştireceğim.

Hepsi içeride!

Arka egzoz fanlarını doldurmak güzel olurdu, ama bunlar 80 mm fan slotları ve 80 mm kaliteli fanları bulmak zor. Öte yandan, mini ITX anakartlarında genellikle çok fazla fan başlığı olmaz; benimkinde bir CPU (buraya bağlı 200 mm), bir kasa (boş) ve bir kasa / pompa melez (su soğutucu pompası) bağlantıları vardır.

Kablosuz ağ anteni hariç tüm kablolar yerinde.

Arka yuvalar boş bırakılsa bile, büyük ön fandan gelen tüm hava içeride yeterli basınç oluşturduğundan soğutmaya yardımcı olacak bir hava çıkışı sağlayacak. Sanırım, ızgara kenarlarından birinde 120-140 mm fan bağlantısı olması güzel olurdu.

Assembled and running.

Sistemi kurduktan ve ilk kez çalıştırdıktan sonra, ön fan hızını yeniden ayarlamak için BIOS / UEFI ayarlarına girdim. İşlem bittikten sonra CPU boşta iken 250 RPM’de fan dönüşüyle 50 derecenin altında kaldı. Fanın 465 RPM’ye ve CPU’nun 91 dereceye kadar çıktığı 7-Zip benchmark aracıyla (büyük CPU işkencesi!) 16 izlekli iş yüküyle sisteme abandım. Bilgisayarımı kışın evim gibi seviyorum; sıcak ama sessiz.

Son

Thermaltake Suppressor F1 mini ITX tabanlı bir sistem için mükemmel bir yuva. AMD Radeon RX 5700 boyutlu kartları sınırlarında tutabilir, bu da 1440p oyun kurulumu için uygun bir seçenek haline getiriyor. Lütfen, Radeon RX 5700XT’lerin birçoğunun 25 cm’den daha uzun olduğunu ve bu kasaya uygun olmadığını unutmayın. Bu kasayı benim gibi bir ofis bilgisayarı için kullanmak istiyorsanız (güçlü bir CPU ile ancak aşırı oyun serisinde GPU değil) öneririm. İşle ilgili birçok senaryo için sessiz ve genişletilebilir, ancak düşük hacimli bir sistem oluşturabilirsiniz.

Kasayı aldığımda henüz r/etail web sitelerinde çıkmamıştı. Ne zaman satılacağından emin değilim. PSU’yu ayrıca satın almanız gerekeceğini unutmayın. Mini-ITX sisteminde sabit kabloların çoğuna ihtiyaç duymayacağınız için yarı modüler veya tam modüler bir model seçmenizi öneririm.

Hüküm

Çalıştığım önceki medya kuruluşlarından birinde donanım editörü olsaydım, Thermaltake Suppressor F1‘e 5 üzerinden 4,5 verirdim. USB-C ön panel bağlantısı sağlamadığı, ikinci 120/140mm (standart) fan yer sunmadığı ve orta üst seviye GPU’ların çoğunu (veya en azından tam boyutlu sürümlerini) barındırmak için sadece birkaç santim kısa kaldığı için 0,5 puan kırardım.

Türkiye’de henüz satışta olmadığı için fiyatı dikkate alamadım. Bir fiyat karşılaştırması yapacağım ve gerekliyse puanı yeniden değerlendiririm.

Okuduğunuz için teşekkürler. Eğer hoşunuza gittiyse, bir şeyler aldığımda ya da elime ulaşırsa yazılı incelemeler yapmaya devam ederim. Söz veremem ama açıkçası yazmayı seviyorum.

Görüşmek üzere!

4 comments on “Thermaltake Suppressor F1 İncelemesi

  • Fatih Taştan says:

    Yazı eski tadlardan…Türkiye’de ulaşabildiğim, soru sorup yanıt alabildiğim tek editör sevgili Berkin. Kadıköy’de arka sokaklarda yürürken acaba hangi komponentle bu sokaktan yürümüştür? bu kaldırımdan da geçmiş midir? diye sürekli düşünürüm. Hangi sistemi topluyor?, bu akşam hangi filmi izleyecek? Türkiye’nin bukez hangi budala sosyalitesini twitterda yerden yere vuracak diye hep düşünürüm. Kadıköy’den minibüslere doğru uzunca yürürken soğuk rüzgar ve bir burukluk eşlik eder bana. ThinkPad/HP notebookun zor bulunan parçasını ucuza bulmanın şevki bir yanda… Berkinlerin bugibi notebook/komponent/parça sorunsallarını seneler önce aşmış oldukları realitesi biryanda… Kafamda deli sorular…

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.