Mozilla Firefox tarayıcısı için üç güvenlik ve gizlilik eklentisi

Bu yazı bir bilişim haber sitesi için yazılsaydı SEO için olduğunu düşünebilirdiniz. Ben mahremiyetini seven birisiyim ve diğer insanların mahremiyetine de saygı gösteriyorum. Bu nedenle tamamen sizin için yazılmış bir makale okuyorsunuz. Lütfen okumaya devam edin.

(Bu yazı berk.in adresindeki esas yazının yaklaşık bir çevirisidir)

Burada hedefim internete kendi mahremiyetimi güven altına almak için ne yaptığıma dair bir not bırakmak. SEO kasmak için uzun bir yazı yazmayacağım; kısa kesip eklentilerin isimlerini ve bağlantılarını vereceğim, ne yaptıklarına değineceğim ve kazanımlarını, takip betiklerini düşününce size ne kaybettirdiklerini, anlatacağım.

0 – Google Chrome kullanmayı bırakın

Eğer Chromium üzerinde geliştirme yapmak zorunda olan bir web geliştiricisi değilseniz Google Chrome kullanmayı bırakın. Chrome en geniş kullanıcı tabanına sahip casus yazılımdır. Takip yazılımıdır, veri toplama aracıdır. Nokta. Google Chrome için geliştirme yapıyorsanız bile mezkur yazılımı tamamen yalıtılmış bir test ortamında, mesela bir VM üzerinde çalıştırın. Yakın, eldiven takın, gaz maskeli koruyucu elbise giyin.

Dilerseniz Mozilla Firefox, Brave veya birisinin mülkiyetine sahip olmadığı özgür bir şeyleri kullanabilirsiniz.

1 – Ublock Origin

Reklamları engelleme artık ufak can sıkıntılarını ortadan kaldırıp yayıncıları aşından etmek anlamına gelmiyor; artık bu daha ziyâde bir mahremiyet koruma tepkisi hâline geldi. Reklamlar sizi takip ediyor, etiketliyor ve sizi sürekli hedefliyor. Google veya Facebook’tan başlayan ve minik analiz, takip betikleri veya yalnızca bir “sayfamızı beğen” tuşuyla bile bu işi sürdürebiliyorlar. Web sitesi sahipleri bunları kullanıcı etkileşimi için minik ayrıntılar olarak görse de işin aslı farklı. Unutmayın, her reklam aynı zamanda bir takip aracı, bir mahremiyet iğfalidir; sizi mahremiyetinizi daha sonra daha iyi biçimde iğfal etmek için veri toplamaya devam ederler.

Kusura bakmayın internet sitesi sahipleri, paranızı başka şekilde kazanın. Zaten sürekli kazancınıza ortak çıkan ajanslar ve komisyonlarından, dönem sonlarında arpası az gelen ajansın bir de “ristörn” faturasına küfrediyorsunuz, biliyorum. Para kazanmak böyle bir şey değil. Böyle olmamalı.

Ublock Origin en iyi ve en kullanıcı dostu reklam engelleyici, mahremiyet koruyucu eklentilerden birisi. Gizli planı programları yok, saklanmış bir beyaz listesi yok. Buradan kurabilirsiniz.

2 – Privacy Badger

Ublock Origin mahremiyet için atılan ilk adımsa vücudun dengede durması için ikinci ayağa ve ikinci bir adıma ihtiyacı var. İkinci ayak da hiç şüphesiz EFF tarafından geliştirilen Privacy Badger. Bu eklenti de temel olarak bir içerik engelleyici. Özel olarak Ublock Origin ve türevleriyle birlikte çalışması için tasarlanmış. Reklam engelleyicilerin atladığı diğer kaynakları engelleme, kaynaklardan gelen çerezleri engelleme veya tümden serbest bırakma seçenekleri sunuyor. Bu kaynaklar arasında web yazı tipleri, javascript kütüphaneleri, çerezler, farklı betikler olabilir. Facebook, YouTube, Yelp gibi üçüncü şahıs beğeni düğmeleri vesaire de engellenip yerel resimlerle değiştiriliyor ve kullanıcıya uyarı veriliyor. Sonuçta farklı kaynaktan çağrılan her kaynak sizi takip etme yeteneğine sahip bir başka ipucu oluşturuyor.

Ublock Origin süpürüyorsa, Privacy Badger arkasından silerek geliyor diyebiliriz. Buradan kurabilirsiniz.

3 – HTTPS Everywhere

Mahremiyet demişken bir noktayı es geçmeyelim: İnternetteki her veri paketi şifrelenmiş olmalıdır. her ne kadar Let’s Encrypt adında mükemmel ve ücretsiz bir çözüm olsa bile insanlar üşengeçlikten veya akılsız para meraklısı barındırma sağlayıcıları nedeniyle bu işe girişmiyorlar. Her zaman söylediğim gibi 21. yüzyılın beşte birini bitirdik, artık şifrelenmemiş trafiğe yer yok! Burası Çin Halk Gözetleme Cumhuriyeti mi yoksa İran HTTPS Yasaklayan İslam Cumhuriyeti mi?

HTTPS Everywhere ne diyorsa onu yapıyor: Eğer bir web sitesinin güvenli (TLS) hâli varsa sizin yazdığınız adresten bağımsız olarak doğrudan onu çağırıyor. Daha güzeli EASE (Encrypt All Sites Eligible) ismi verilen çalışma kipi, über bir şekilde veri hakimiyeti sağlıyor ve şifrelenmemiş (yani enjeksiyona/takibe/iğfale müsait) her şeyi engelliyor.

Paket tarayıcılarına ve enjeksiyon severlere yol verin. Buradan kurabilirsiniz.

 

Bu Mozilla Firefox eklentileri internette güvenlik ve mahremiyetiniz için temel önlem paketi gibi düşünülebilir. Mahremiyet ve güvenlik için alınacak önlemlerin bir sınırı olmadığını unutmayın. Bu konuda sadece dizginsiz bir saplantının seviyelerinden ve, tüm kullanılabilirlik senaryolarının merkezinde olan, kullanılabilirlikten edilen fedakarlıklardan bahsedilebilir.

Tekrar görüşene dek güvende kalın.

One comment on “Mozilla Firefox tarayıcısı için üç güvenlik ve gizlilik eklentisi”

  • Fatih Taştan says:

    Yıllardır Opera kullanıyorum. Daha az RAM yemesi ve duruluğu [smooth] nedeniyle. Linux kurduğum IBM ThinkPad T400 ve HP Elitebook 6930p’de ise Firefox var. 1 ve 3 kuruluydu bende, ikincisi ekstra oldu. Teşekkür ederim Berkin. İkinci eklenti sessizce duruyor görünüyor ancak faalim de diyor. ‘TLS el sıkışması tamamlandı’ bildirimi beni herkeresinde gülümsetiyor. Kimini endişeye sevk edebilir. Kötü çeviri böyle birşey. Firefox bundan birtürlü kurtulamadı.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.