Kol böreği elektrik faturası sonrası güç koruma kipi

Bu aralar fazla oyun oynamasam da evimdeki bilgisayarı insanca mümkün olan minimum konfigürasyonla tam güç koruma oduna geçirmeye karar verdim.

(For English version, click here)

Son elektrik faturamı ödedikten sonra kendimi ülkeyi bu hâle getiren aptallığın gelmişine geçmişine söverken buldum. Her ne kadar küpünü dolduran siyasetçilere oy verenlerin benden daha beter şekilde sürünüyor olması biraz içimi rahatlatsa da hâlâ kol böreği gibi elektrik faturası ödediğim gerçeği değişmiyor. Fatura iki yıl gibi bir sürede 90 liradan 220 liraya çıkmış. Sözde enerji piyasası o kadar da iyi regülasyonlara sahip değil; doğalgazı satan tek bir yer var, elektrikte yalnızca faturalama yapan şirketi seçebiliyorsunuz derken serbest pazar ekonomisinin en kötü yanlarını tadıyoruz.

Her neyse, o kadar da fazla elektrik faturası ödemek istemediğim için tutarı biraz azaltayım dedim. Bu aralar fazla bir şey oynamadığımı da hesaba katıp bilgisayardaki tüm gereksiz (yani, oyun odaklı) parçaları söktüm. Vega64 ekran kartını çıkarttım, Ryzen 7 3800X işlemciyi tümleşik grafikli Athlon 3000G ile değiştirdim, kasanın önündeki 140 milimetrelik üç tane yavaş dönen ve aşırı sessiz fanı söktüm, işlemcinin üzerine taktığım Noctua NH-D15’in iki fanından bir tanesini, o da 50 dereceyi geçerse çalışacak şekilde ayarlayarak bıraktım.

Tek fanlı Noctua NH-D15 Athlon 3000G varken çok fazla çalışmıyor.
Sistem çalışırken çekildi.

Güç kaynağım sistemin anlık güç tüketimini ve şebekeden çekilen gerçek gücü raporlayabiliyor. Aşağıda aşırı verimli bilgisayar sistemimi tüm ihtişamıyla görebilirsiniz. Şebekeden çekilen güç en fazla 51 watt oldu ama genelde 30 watt civarında kaldı. Sistemin gerçekte tükettiği enerji ise 18 watt civarında. Ne yazık ki tüketim azaldıkça verimlilik de hızla düşüyor. Önemli bir ayrıntı olarak kullandığım Corsair RM750i güç kaynağı aslında 80+ Gold sertifikalı bir ürün ama verimlilik sertifikasyon testleri genellikle %50 veya daha yüksek yük oranlarında gerçekleştiriliyor. Güç kaynağını yalnızca %5 oranında yükleyerek %80-90 gibi verimlilik seviyelerine ulaşmak imkânsız.

%61 verimlilik biraz utanç verici ama hiçbir fan dönmüyor.
faturalar da coşmuyor
.

HW Monitor’ün verilerine bakarsanız olağan kullanımda fanların dönmediğini görebilirsiniz. Athlon 3000G 40 derecenin hemen altında takılıyor, işlemci fanının dönmesi için 50 derece gerekiyor. Corsair RM750i’nin fanı ise toplam yük %40’a gelmeden dönmüyor (300 watt! eski konfigürasyonda bile bir kere dönmedi).

Sistem özellikleri

İşlemci: AMD Athlon 3000G
Ana kart: Gigabyte B450 Aorus Pro
Bellek: Team Dark Pro 2 x 8 GB @ 3200 MHz CL14
Soğutucu: Noctua NH D15 SE-AM4
Depolama: Samsung 970 EVO 1 TB NVMe + WD Blue 1 TB SATA
Güç kaynağı: Corsair RM750i
Kasa: Cooler Master MasterCase 5

 

Güncelleme: 2020.02.20

Elektrik faturan 224 liradan 177 liraya düştü. Belirgin tek şey bilgisayarın çalışması veya çalışmamasıydı ki 3000G ile bilmem kaç gece dosya indirmeye bıraktım, normalde yapmam.

Şimdi ise artık dayanamayıp Ryzen 7 3800X’i geri taktım; ekran kartı olarak zamanında emekli ettiğimi düşündüğüm Radeon RX550 4G modelini kullanıyorum. 2C/4T ile bu işer olmuyormuş.

5 comments on “Kol böreği elektrik faturası sonrası güç koruma kipi

  • Aynı sebeple oyun dışında masaüstünü açmaya imtina eder oldum. Oyunun keyif vermediği dönemlerde acaba konsol mu alsaydım diye bile düşündüğüm oldu – ki pratikte konsol ne kadar verimlilik sağlar emin değilim, zira oyunlar pahalı – ama gerçekten, insan tuhaf oluyor. Tutumluluktan öte bir fedakarlık bu. Üzücü.

    Ancak sessiz ve konforlu bir multimedya sistemi olmuş, bu işlemci tam salonda televizyon altına kurmalık sistemler için biçilmiş kaftan sanki. Androidle uğraşmak istemeyenler için güzel bir android box muadili kurma şansı doğuyor. Elinize sağlık:) güç kaynağının verimlilik durumu da şaşırtıcı.

    Reply
    • Multimedya sistemi olmasının önündeki tek engel devasa boyutlardaki Cooler Master Master Case 5 kullanıyor olmam. Minik bir kasa olsa şahane olurdu. Belki Ryzen 5 3400G‘ye güncellerim sistemi, çok elektrik yakmadan WoW oynatır tahminen. 🙂

      Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.