Hong Kong’lu Samsung Galaxy S9+ (SM-G9650/DS) VoLTE ve VoWiFi’a Kavuştu

Geçen sene Mayıs’ta işime son verilince aldığım tazminatı verimli kullanmak adına yeni telefonumu fikren çok da desteklemediğim ve paralel ithalat olarak tabir edilen ucuz modellerden satın aldım. Tam model numarası başlıkta göreceğiniz üzere SM-G9650/DS olan çift SIM kartlı, 128 GB depolama alanına sahip mor renkli Samsung Galaxy S9+ modelinden bahsediyorum.

Olağan şartlarda elbette bu güncel telefon modeli VoLTE ve VoWiFi teknolojilerini destekliyor. birçoğunuz biliyordur ama bu iki teknolojiyi özetleyeyim:

VoLTE (voice over LTE, LTE üzerinden ses): Çağrı geldiğinde LTE standardının ilk sürümünde olmayan ve LTE’nin tamamen veri bağlantısı olması nedeniyle telefonların 3. nesil iletişim teknolojilerine “düşmesine” sebep olan durumu ortadan kaldırıyor. Örneğin telefonunuz kablosuz erişim noktası olarak kullanılıyorsa 4. nesil ve 3. nesil arasında geçiş yaparken kesinti yaşamıyorsunuz. Nadir de olsa 4G/LTE erişiminin olduğu ama 3G erişiminin olmadığı yerlerde arama gelmemesi veya aramanın kesilmesi gibi durumlar da ortadan kalkıyor. Gerçi henüz 4G şebekesinin 3G’den yaygın olduğu bir yerde bulunmadım.

VoWiFi (voice over WiFi, Wifi üzerinden ses): Telefon şebekesinin olmadığı yerlerde (bodrum kat, uçak, dolaşım parası ödemek istemiyorsanız yurt dışı!) eğer karasal bir internet bağlantısı varsa normal hattınızdan arıyormuşsunuz gibi iletişim kurmanızı sağlıyor. Örneğin başka ülkede bile olsanız, telefonunuz uçak modunda olsa ve sadece WiFi üzerinden internete bağlıysanız bile standart telefon hattınızdan konuşarak normal tarifenizden ücretlendirilmeyi sağlayabiliyorsunuz. WhatsApp üzerinden arama yapmak gibi ama standart telefon sistemini herhangi bir yazılım gerekmeden kullanabildiğiniz bir kullanım senaryosu var.

Bendeki modelin özellikleri

Samsung Galaxy S9+ – SM-G9650/DS
Qualcomm Snapdragon 845
6 GB RAM
128 GB depolama + microSD yuvası
Çift SIM kart desteği, microSD yerine takılabiliyor
Android 9 (1 Mayıs 2019)
One UI 1.0
Baseband G9650ZCU4CSE2 (bakın burası çok önemli)

Ben neden kullanamıyordum?

2018 Mayıs ayında satın aldığım telefonumda LTE gayet hızlı biçimde çalışıyordu (Vodafone Türkiye standartlarında diyeyim) fakat aramalarda VoLTE teknolojisinin devreye girmediğini, VoWiFi özelliğinin ise menüde hiç bulunmadığını fark ettim. Bu olağan bir durum! Garipsemedim zira LTE hizmetinin hangi bantlar üzerinden verileceği, yan hizmetlerin hangi standartlarda sağlanacağı ülkeden ülkeye, operatörden operatöre değişiyor. Birkaç günlük internetten arama fırtınalarından sonra yazılımı kurcalama fikrinden vazgeçtim.

28 Mayıs güncellemesinden sonra

Her ne kadar bir Sony Mobile Türkiye kadar hızlı olmasa da Samsung’un güvenlik güncellemesi verme hızı beni sevindiriyor. Özellikle de ürünlerde bu kadar coğrafi farklar ve donanım farklılıklarını hesaba katınca. (Exynos ve Snapdragon platformları) Geçtiğimiz gün biraz gecikmeli yaptığım güncellemeden sonra bu iki özelliğin de telefonda çalıştığını fark ettim ve denedim. Sorun yok. Peki bu nasıl olabilir?

Açıkçası bu yazıyı sadece yaşasın geldi demek için yazıyordum ve yazmaya başlayana kadar da sebebine çok fazla bakmamıştım. Sonrasında Baseband numarası üzerinden aratınca sanki sebebini buldum. Şu adresteki bilgilere baktığınızda aşağıdaki güncellemeler kısmında yazanlar Çinli bir operatör için deneysel VoLTE desteği eklendiğini söylüyor.

Demek ki China Unicom‘un kullandığı hizmet altyapısı bizdeki (en azından Vodafone’daki) altyapı ile uyumlu. Çünkü diğer Çinli operatörlerdeki hizmetle çıktığı gibi uyumluydu.

Bu yazının yaklaşık bir İngilizce çevirisini bu adreste bulabilirsiniz.

One comment on “Hong Kong’lu Samsung Galaxy S9+ (SM-G9650/DS) VoLTE ve VoWiFi’a Kavuştu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.