Altı yıl sonra yeni bilgisayar

İki veya üç haftadır topladığım parçalar nihayet bir araya geldi ve yeni bilgisayarım ortaya çıktı. Altı yıldır ufak güncellemeler haricinde ilk defa yeni bir masaüstü bilgisayarım oldu. Ayrıntılarını soranlar için her şeyi burada bir araya getirdim.

Eldeki AMD A10 5800K işlemcili sistemi emekli etmenin vakti gelmişti de geçiyordu. 6 yıldır kullandığım bu sistem arada çok az güncellemeler görerek bugüne kadar geldi. Hâlâ çalışır vaziyette, 16 GB bellek ve Gigabyte’ın UD4 serisi ana kartı sayesinde tık demeden çalıştı. Xigmatek’in düz kasası ve yerleşik güç kaynağı da güzel iş çıkarttı. En son çok yakıyor diye Radeon HD 7870 kartmı Radeon RX 550 ile değiştirmiştim ama sonra ofiste yatan Radeon RX 580’i gözüme kestirip onu taktım (HD 7870’ten daha az güç çekiyor) ama elbette işlemci engeline takıldı.

Burada anlattığım şeylerin bir kısmını esas güncem olam berk.in adresinde yazmıştım. Burada Türkçe olarak aktarıyorum. Arada ufak farklar olabilir, diğer kaynağı da okuyabilirsiniz. Parçaları eğer indirimli veya ücretsiz aldıysam nasıl edindiğimi de çalıştığım şirketten bağımsız biçimde, daha evvelden kalan alışkanlıklar gereği tam şeffaflık premsibim sebebiyle ekliyorum.

Kasa: RGB LED manyaklığı konusunda sıkıntılarım var; sevmiyorum. Dikkat dağıtıcı, saçma. Twitter üzerinde delirerek attığım tivitlerden sonra bir takipçim Cooler Master’s MasterCase 5 modelini önerdi. Bir sistem entegratöründen %8 indirimle satın aldım.

İşlemci: Ofiste duran AMD Ryzen 2700 işlemciyi bu sistem için ödünç aldım.

Ana kart: Yıllarca sorunsuz kullandığım ve diğer üreticilere kıyasla daha sade ürünler sundukları için Gigabyte Aorus X470 Ultra Gaming satın alacaktım. Yerel Gigabyte ofisiyle konuşurken ellerindeki B450 Aorus Pro modelini kullanmam için gönderebileceklerini söylediler.

RAM: Son zamanlarda özellikle bellekle yücelen Ryzen modelleri için konuşulan Samsung B-die bellek modüllerine bakıyordum. Bu cihazların özelliği makul gerilimde 3200 MHz frekansta CL14 gecikmesinde çalışabilmeleri. Türkiye’de bu ürünlerden kalmadığı de distribütörün ön siparişle getirttiğini öğrenince Team Dark Pro satın aldım; 8 GB x 2 dilim şeklinde çalışıyorlar. Kardeşimin iki buçuk sene sonra bizi ziyaret etmesini fırsat bilip Amerika’dan satın aldıktan sonra ona gönderttim. Hem ucuza geldi hem de sipariş zamanlaması nedeniyle bir haftada ulaştı.

Soğutucu: 65 Watt TDP’ye sahip Ryzen 2700 kutusunda iyi bir soğutucuyla geliyor ama ben iyice sessiz bir sistem istiyordum. Bugüne kadar kullandığım en güçlü ürünlerden bir tanesi yönünde tercihimi kullandım. Noctua NH D15 SE-AM4 modeli pahalı ama yüksek performanslı bir soğutucu. Bu sürümü AM4 yuvasına özel (başka montaj parçaları çıkmıyor, tahminen biraz daha ucuzdur. Ayrıca içinden iki tane sessiz fan çıkıyor. Bir sistem entegratöründen %21 indirimle aldım.

Power supply: arkadşaımın tavsiyesiyle 80+ Gold sertifikalı Corsair RM750i satın aldım. Yarı yükte 90% güç verimliliği çok iyi. sonundaki i eki ana karttaki USB kafasından sisteme bağladığınızda anlık yük, sıcaklık, fan dönüş hızı ve verimlilik gibi değerleri görebildiğinizi belirtiyor. Fan demişken, %40 ve daha düşük yükte cihaz üzerindeki fan tamamen duruyor. Bu sayede zaman içinde daha az toz, daha az yıpranma ve dolayısıyla daha uzun ömür vadediyor. Bir sistem entegratöründen %8 indirimle aldım.

Ekran kartı: Ofiste bulduğum ve bir süredir eski sistemde de kullandığım Sapphire AMD Radeon RX 580 Nitro+ 8GB modelini kullanıyorum.

Depolama: Hareket etmeyen bileşenleri seviyorum. Şu sıralarda Türkiye’de inanılmaz bir indirime giren ama benim eski fiyata göre çok ucuza, yeni fiyata göre de bir tık aşağıda satın aldığım Samsung 970 EVO 1 TB kullanıyorum. Burada yine kardeşimi kurye olarak kullandığım doğrudur. 600 TBW dayanıklılık seviyesine sahip ve bu yeterli; arada çok az performans farkı olan PRO sürümünü almadım (onda 1200 TBW yıpranma dayanımı var).

Soğutma: İlk etapta kasanın içinden çıkan fanları kullandım fakat daha sessiz oldukların kanaat getirdiğim Aerocool Dead Silence 140 mm fanlardan aldım ve kasanın ön kısmına taktım. İlk halinde sistem ısınınca fanlar duyulur oluyordu, şimdi o da yok. Bunlar LED’li diyebilirsiniz ama siyah modelinde LED yok!

Güncelleme (2019.01.21)

Test puanları

3D Mark ile yaptığım testler ve ayrıntıları da burada paylaşmak istedim:

Fire Strike Ultra 1.1 (DirectX 11) – 3381 puan
Time Spy 1.0 (DirectX 12) – 4724 puan
Time Spy Stress Test – %99,3 kararlılık

7 comments on “Altı yıl sonra yeni bilgisayar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.